Co jsou to energicky soběstačné domy?

Pokud prohlížíte pravidelně nejrůznější internetové stránky, možná se zastavíte nad takzvanými energicky soběstačnými domy. Tento pojem se poměrně hojně rozšiřuje po internetu, ale jenom málokdo ví, co to znamená či kdo má tento projekt na starosti. Lidi by ani nenapadlo, že za celým tímto velkým pojmem stojí studenti, kteří jenom vyhráli soutěž, v níž tento projekt představovali a prezentovali zúčastněným.

Jedná se o český ostrovní dům, který je právě projektem skupiny studentů. Jedná se o projekt, který u nás podporuje stavbu energicky soběstačných domů. Díky této soutěži, do níž se studenti s tímto domem přihlásili, tak vznikne hned několik domů, které budou do budoucna umět vytvořit tolik energie, že pokryjí svou vlastní spotřebu. Budou tedy nezávislí na inženýrských sítích. A to je právě energicky soběstačná dům – dům, který si svou energii vytváří naprosto sám.

Hospodárné domy – vize budoucnosti

Hospodárné domy jsou dnes velice rozebíraným tématem. Podle většiny lidí se jedná o budoucnost v oblasti bydlení. Už dnes se řada studentů či architektů snaží přijít na to, jak nejlépe by takový dům měl vypadat. Právě při zmiňované soutěži se objevila jedna možná varianta, jak by takový dům, vyrábějící si svou vlastní energii, měl vypadat.

Pokud by se mělo jednat o rodinný dům, dejme tomu pro fungující čtyřčlennou domácnost, měl by mít chytře vymyšlený hlavně systém fotovoltaických panelů, které zkombinuje s domácím bateriovým úložištěm.

Více informací o soutěži:

Pokud vás zaujala soutěž jako taková, pak je nutné zmínit, že funguje ve spolupráci s pražskou stavební fakultou ČVUT, dále také s VŠTE a VUT. Oficiální záštitu tomuto kreativnímu projektu dalo ministerstvo životního prostředí.

Celý projekt, pod který soutěž spadá, vznikl vloni, kdy jeho cílem je urychlovat nástup šetrnějších technologií do běžného českého stavebnictví.