V současné době se za hity ve světě bydlení berou masivní stoly s hliníkovým al podnožím. Sázka na celodřevěné modely se nevyplácí, kombinace se zajímavými nohami je daleko lepší a stylovější. Pokud jeden takový stůl vlastníte nebo si ho chcete pořídit, máme pro vás několik tipů, jak se o něj starat. Dřevo je totiž materiál, který neustále pracuje, a, ač se to na první pohled nemusí zdát, vyžaduje jistou dávku péče.
Utírejte prach
Mýlí se ten, kdo se domnívá, že pokud vlastní dřevěný stůl, nemusí se o něj nijak starat. Stejně jako o jiné kusy nábytku, i o stůl z masivu je zapotřebí pečovat. Tato péče startuje tím, že začnete utírat prach. Pokud je u vás pravidelný úklid záležitostí každých čtrnácti dnů, stůl utírejte přesto alespoň jednou, dvakrát týdně.
Možná se to nezdá, ale i částečky prachu mohou narušit nebo poškrábat povrch stolu, pokud je prachu dostatečně velké množství. V ideálním případě prach ze stolu stírejte bavlněným nebo mikrovláknovým hadrem. A vyvarujte se prostředkům, které na masivu nejsou určeny.
Používejte vosky
Co udělat, aby povrch masivního stolu byl stále tak krásný? Je důležité aplikovat v pravidelných intervalech jistou ochrannou vrstvu. Ta by měla být ideálně vosková. Nepoužívejte však jiné vosky, než ty na dřevo.
Vosky na dřevo se zásadně nanáší jedním hadříkem, druhým (čistým) se pak stůl leští. Této speciální péči se věnujte několikrát ročně (alespoň dvakrát).
Pozor na vysokou vlhkost
Ať už jste majitelem kvalitního dřevěného, masivního stolu s kovovým podnožím, nebo vlastníte jiný dřevěný kus nábytku, měli byste mít na paměti, že přílišná vlhkost škodí. Pokud vlastníte dřevostavbu, možná jste už o tomto byli poučeni svým architektem nebo stavební firmou.
Stůl by se neměl nacházet v místnosti, kde se vlhkost pohybuje nad padesáti procenty. Ideální je vlhkost pohybující se kolem čtyřiceti až pětačtyřiceti procenty.