Vědci z Harvardu mají jasno: Trenýrky jsou lepší než slipy

Trenýrky

Nemůžete se rozhodnout mezi trenýrkami a slipy? Pokud vám jde o pozitivní dopad na plodnost, zvolte trenky. Podle renomovaných vědců jsou pro zdraví spermií mnohem lepší.

Dilema mezi slipy a trenýrkami řeší spousta mužů. Obě skupiny vyzdvihují pozitiva „svého“ prádla a dlouhodobě se přou o to, které je lepší. Zatím to však vypadá na výhru trenýrek. Odborníci mnohokrát naznačili, že spodní prádlo významně ovlivňuje kvalitu a množství spermií. Nejnovější studie jasně prokázaly souvislost mezi těsným prádlem a sníženou plodností.

Plodnější jsou trenýrkaři

Lékaři z Harvardu uvedli, že muži v těsném spodním prádle nemají volná varlata. Tím sice nevyřkli nic nového – že se ve slipech varlata těsnají, je nezpochybnitelný fakt, nicméně vysvětlili, k čemu v utiskovaných varlatech dochází. Klesá hladina hormonu FSH, který je nezbytný pro tvorbu spermií.

Proč tomu tak je, zatím není jasné. Zda má na hladinu FSH vliv vyšší teplota, méně prostoru, nebo něco úplně jiného, je momentálně velkým otazníkem. Jistě je jen to, že těsné spodní prádlo prokazatelně snižuje tvorbu spermatu.

Trenýrky

Stanovisko odborníků je objektivní, neboť průzkum provedli na zatím největším vzorku mužů. Závěr rozhodně nepotěšil milovníky elegantního prádla s obtáhlými nohavičkami. Nejlépe naopak dopadly volné trenýrky.

Vysoká teplota prý nevadí

Se zajímavými informacemi vyrukovala jiná skupina vědců v odborném časopise Human Reproduction. Odborníci zkoumali téměř 1200 vzorků spermatu od 650 mužů. Koncentrace těch, kteří nosili trenýrky, byla o čtvrtinu vyšší než u mužů preferujících slipy. Lépe (o 17 %) na tom byli i z hlediska množství spermií.

Oproti předchozím studiím specialisté pracovali i s jinými faktory než s vlivem zahřívání a došli k závěru, že samotná vyšší teplota za zhoršení plodnosti nemůže. Přesto mužům doporučují volnější prádlo.

Co dodat závěrem? Snad jen to, že až si budete příště vybírat stylové Calvin Klein spodní prádlo, preferujte volnější kousky. Těsné prádlo nesvědčí vašim spermiím.