To nejzajímavější o karnevalu v Benátkách

Do Benátek se v poslední době jezdí především proto, že je chtějí lidé vidět dříve, než se plnohodnotně potopí pod vodní hladinu. Přece jenom je to italské město, které je známé tím, že se potápí. Mnozí lidé sem však cestují v době karnevalu, který je pro Benátky typický. Karneval se koná během února a je typický svými maskami. V minulosti to byla příležitost, během které si rázem všichni obyvatelé Itálie byli naprosto rovní. To však není jediná zajímavost, kterou vám přinášíme.  

Karneval v Benátkách se koná už desítky let. Jak jsme zmínili, jednalo se o akci, během které se rázem všichni stali sobě rovnými. Jenže skrytá identita pod maskami má i svou stinnou stránku. Tou stinnou stránkou jsou hromadící se krádeže a loupeže, které karneval poměrně hatí.  

I když bylo zmíněno, že karneval se koná už dlouhé desítky let, málokdo ví, že jistou chvíli byl karneval zcela zakázán. Bylo to v roce 1797, kdy došlo k pádu Benátské republiky. S tím přišel trvalý zákaz benátských karnevalových kostýmů, výjimku tvořily jenom soukromé večírky. K obnovení tradice pak došlo až v roce 1967.  

Další zajímavosti o benátském karnevalu 

  • Nejvýraznějším prvkem karnevalu jsou bezesporu masky a kostýmy, které se mohou nosit už od konce prosince do konce karnevalu, který se koná v únoru.  
  • V Benátkách byste našli celou řadu specializovaných řemeslníků, kteří se zabývají jenom jednou činností, a sice výrobou nejextravagantnějších a sofistikovaných masek.  
  • Nejrozšířenějším tradičním kostýmem na benátském karnevalu je bezesporu kostým Baúta, což je kostým skládající se z bílé masky pod černým kloboukem, který je doplněn o černý plášť.  
  • K dalším oblíbeným kostýmům patří kostým Moretta, Dáma nebo Colombina, což je maska zakrývající jen polovinu obličeje.  
  • Součástí karnevalu je několik akcí. Patří k nim například akce Let orla, což je akce odehrávající se každou třetí karnevalovou neděli. Další akcí je například Vzlet orla, a to je poslední akce celých oslav.