Tipy, jak se o květiny postarat dříve, než zahradu zahalí sněhová přikrývka

Okrasná zahrada je během teplých ročních období naší pýchou. Bohužel nyní jsou všechny květiny odkveteny, mnohé vykvetly letos naposled, jiné jsme museli zazimovat a přenést do teplejšího interiéru. Mnozí lidé se už těší na jaro, aby se opět kochali svou okrasnou zahradou, ale aby zahrada byla opět krásná, je třeba se o ni postarat i nyní před zimou, než napadne sněhová přikrývka. To, co uděláte nyní, se projeví v době, kdy sněhová přikrývky bude roztávat.

Abyste na nic nezapomněli, rozhodli jsme se shrnout nejdůležitější práce na okrasné zahradě, které je třeba stihnout dříve, než se sníh spustí z bílých nebes.

Přikrýváme květiny, aby neumrzly

Pokud chcete, aby na jaro byla zahrada opravdu krásná, doporučujeme květiny zakrýt přikrývkou, která je před tou sněhovou dekou krásně ochrání. Takovou přikrývkou může být spadané listí nebo případně chvojí, zásadně se přikrývají trvalky, které špatně snáší chlad. V mnohých případech se listí nebo chvojí kombinuje i s kompostem, který zajistí, aby chvojí ani listí neodválo pryč.

Zajímavé je, že například pěnišníky se přisypávají tenkou vrstvou substrátu pro rododendrony. Nezapomínáme ani na mladé bambusy, které se zasypávají stejně jako trvalky, tedy listím a chvojím.

Jak se starat o okrasnou zahradu před zimou?

Mnozí pěstitelé levandulí seřezávají levandule už před zimou, ale tím se dopouští velké chyby, jejíž následky mohou být drastické. Levandule by se stříhat měla až na jaro, jelikož v zimě potřebuje jakousi ochranu před chladem a nepříznivým počasím.

Pokud je půda ještě teplá, je vhodné zasázet jehličnany nebo stálezelené dřeviny. Oboje se sází zásadně v době, kdy není mnoho srážek. Ovocné stromy je také možné ještě zasadit, a to do mírnějších oblastí, jinde se vysazují dřeviny z kontejnerů.

Také je třeba pečlivě připravit nádoby, kde budou sečkávat rostliny, jež jsou určeny k přezimování venku.