Předchůdci cigaret – doutníky a dýmky

Vynález cigaret se obecně připisuje francouzskému vojákovi Jeanu Nicotovi, který žil v 16. století. Nicot byl francouzský vyslanec ve Španělsku, a tak do Francie dovážel různé exotické plodiny. Moderní strojová výroba balených produktů však byla vynalezena až v 19. století. Rozhodně to však neznamená, že dříve by lidé dýmu nehodlovali – naopak. Mnoho šlechticů i sedláků vlastnilo vyřezávanou fajfku a následně se z jižní Ameriky začaly dovážet doutníky, nemluvě o vodních dýmkách, které mají dlouhou a barvitou historii v Arabských zemích. 

Co je do dýmka?

Jedná se o nástroj pro spalování bylinných směsí. Skládá se z hlavy, náustku a těla, které obě poloviny spojuje. Dýmky mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je například dřevo, kov nebo keramika, a mohou mít různé tvary a velikosti. Rovněž se často zdobí a vyřezávají, a kromě základních částí mohou obsahovat také další doplňky, jako jsou filtr nebo speciální mechanismy pro regulaci průtoku vzduchu. Dýmky jsou známé již tisíce let a jejich přesný původ není zcela jasný. Archeologické nálezy naznačují, že první dýmky byly používány již v pravěku, nicméně se obecně věří, že moderní jejich podoba, jakou známe dnes, se objevila v Jižní Americe v 16. století. Některé druhy dýmek jsou velmi ceněny pro svůj dekorativní vzhled a považují se za umělecká díla.

Druhy dýmek

Existuje mnoho druhů dýmek, které se liší svým tvarem, materiálem nebo způsobem použití. Níže uvádíme některé z nejpopulárnějších typů:

  1. Dýmky s doutníkem: Mají obvykle dřevěné tělo a náustek z ebonitu nebo akrylu. Doutník se vkládá do hlavy, kde pomalu hoří.
  2. Dýmky s keramickou hlavou: Mají hlavu z keramiky a trubku ze dřeva nebo kovu. Keramická hlava se naplní bylinami a zahřívá uhlíkem.
  3. Dýmky vodní: Mají tělo z kovu nebo skla a plní se vodou. Byliny se umístí na vrchol dýmky, a pak se překryjí žhavým uhlíkem. Když dým prochází vodou, ochladí se a tekutina také plní funkci filtru.
  4. Dýmky s dlouhým tělem: Mají dlouhé, tenké tělo a velkou hlavu. Nejčastěji je uvidíme v Asii a na Blízkém východě.
  5. Dýmky s filtrem: Nejběžnější typ. Směs se vkládá do hlavy a zespodu zapaluje.

Co je to doutník?

Doutník je dlouhý, válcovitý produkt, který se obvykle ručně vyrábí z nejkvalitnějšího tabáku a obaluje se celými listy. Dým z něj je příliš silný na to, aby se dal natáhnout do plic, a tak se jen válí v ústech. Tradičně se užívaly jen při slavnostních příležitostech jako symbol moci, bohatství a prestiže. Historie doutníků sahá až do 10. století, kdy se údajně poprvé objevily v Mayapánu (dnešním Mexiku) jako součást náboženských obřadů. Do Evropy se dostaly taktéž v průběhu 16. století, kdy byly přivezeny španělskými dobyvateli.