OSVČ nebo s.r.o.? Která forma se vám vyplatí více?

Podnikání může mít mnoho forem a podle toho, jak bude vaše podnikání vypadat, jsou také některé formy výhodnější než jiné. Dříve než s podnikáním začnete, promyslete tedy své plány i možná rizika a zvolte si tu vhodnější. 

Společnost s ručením omezeným 

Zvolíte-li podnikání formou s.r.o., musíte počítat se vstupními náklady a nutnou administrativou ohledně založení firmy, která musí mít sídlo, originální název, datovou schránku a jednatele s čistým rejstříkem, musí mít ověřenou společenskou smlouvu i bankovní účet. Obvykle tato administrativa zabere hned několik dní a možná se vám bude hodit i pomoc specializované firmy. Ta za zhruba 10 000 korun vyřeší vše včetně zřízení virtuálního sídla na jeden rok.  Samotnou společnost s ručením omezeným pak můžete založit i s minimálním kapitálem 1 koruna. Výhodou je, že jako majitel s.r.o. ručíte vlastním majetkem pouze do výše nesplaceného kapitálu – tedy u společnosti s kapitálem 1 Kč do výše jedné koruny. Samozřejmě při zpronevěře ale dojde i na osobní majetek jednatele.  

Společnost s ručením omezeným je právnická osoba a může mít až 50 zakládajících členů, takže do svého podnikání můžete angažovat i další osoby či firmy. 

Jako právnická osoba platíte sice 19% daň z příjmu, ale poplatky za sociální a zdravotní pojištění platíte pouze z vyplacené mzdy zaměstnancům. Pokud jste jediným majitelem s.r.o., bez zaměstnanců, a jako jednatel pracujete pro svoji firmu zdarma, poplatky za pojištění neplatíte. Peníze si přitom můžete vyplatit jako zisk z firmy, který se daní 15% daní. Pokud se ale u vlastní firmy zaměstnáte, daňové odvody a zálohy na pojištění budou vyšší, než u OSVČ. Jako s.r.o. také musíte vést účetnictví. 

OSVČ  

Pokud se rozhodnete pro podnikání na živnostenský list, zaplatíte 1000 korun za registraci na úřadě a obratem podnikáte. Jako OSVČ na hlavní pracovní činnost však musíte od prvního měsíce platit zálohy na zdravotní i sociální pojištění, stejně jako 15% daň. Zálohy si přitom nemůžete odečíst z daní. Jako OSVČ vám postačí vést jednoduchou daňovou evidenci. 

Jako osoba samostatně výdělečně činná také ručíte za vše svým osobním majetkem. Pokud se tedy vaše podnikání dostane do finančních potíží, můžete přijít o vlastní dům, auto či kapitál.