Nepodceňujte psychiku, jde o zdraví i dokonalou pleť 

Sedíte u praktického lékaře v křesílku a marně hledáte odpověď na obligátní otázku, jestli se cítíte zdraví. Co to vlastně znamená, jak se to definuje, co musíte splňovat? Nejde jen o fyzickou stránku, ale o neprávem opomíjenou psychiku, která bohužel i v dnešní době stojí v pozadí.  

Dvě strany  

Některé procesy lze ovlivnit jen minimálně. Jak tělo stárne, chátrá a nabaluje se jedna komplikace za druhou. Zhoršuje se zrak, prokřupávají klouby, objevují se problémy s nespavostí a náhlé bolesti hlavy, častější únava. Zasaženy bývají i kognitivní funkce. Je to přirozený běh a ve vyšším věku se mu nelze úplně vyhnout. Jednotlivé projevy lze oddálit nebo zpomalit dlouhodobým dodržováním zdravého jídelníčku, dostatkem pohybu a preventivními prohlídkami, které odhalí potíže hned v jejich začátku.  

Ve stínu  

Mnohem důležitější je ale psychická pohoda a emoční rovnováha. Výkyvy totiž narušují fungování těla mnohem víc než fyzické a citelné potíže projevující se bolestí. Duševní nepohoda je nenápadná a člověk si často ani neuvědomuje, že ji prožívá. Nárazově ano. To především ve chvílích, kdy se dostaví stres, smutek, hádky, spory a může se opřít o něco hmatatelného, co lze pojmenovat a označit. Spousta lidí ale zůstává v sevření prakticky nonstop a jakmile odezní ty nejvýraznější projevy, přestávají narušené psychice věnovat pozornost. Je třeba se ale kompletně vyléčit a zacelit všechny šrámy, který negativní stav způsobil.  

Problém tkví v tom, že z dlouhodobého hlediska je chatrná psychika velmi silným blokátorem fyzického zdraví. Pokud se tedy necítíte zdraví uvnitř sebe, v pohodě a spokojení, negativní dopady stáří nebo chronických nemocí se značně urychlí a udeří s mnohem větší intenzitou. Většinou se to týká svižnějšího nástupu demence, potíží s pamětí, s pohybovým aparátem. Psychický diskomfort ale může vyvolat i střevní záněty nebo podpořit rozvoj smrtelných nemocí. Není to sice jediný faktor, ale jeden z těch, které není radno brát na lehkou váhu.