Motivují či nemotivují podnikatelé své zaměstnance?

V současné době probíhá hned několik velice zajímavých průzkumů, které se zabývají otázkami na to, jestli jsou nebo nejsou zaměstnanci motivováni, jestli upřednostňují práci pod nějakým lídrem společnosti nebo zda by chtěli raději podnikat na vlastní pěst. Opravdu se většinou dozvídáme řadu zajímavých odpovědí, a i když byste řekli, že se chce asi řada lidí osamostatnit, není to tak – většina lidí opravdu miluje pocit být zaměstnán nebo nemá dostatek odvahy, aby si připustil opak.

Nicméně v tomto případě se pojďme zamyslet nad tou první otázkou, a sice tou, která říká, jestli jsou nebo nejsou zaměstnanci motivováni. V poslední době se totiž ukazuje (ukázala na to hlavně studie globálních rizik pro rok 2017) že motivovanost zaměstnanců vážně klesá. Pokud jsou tedy zaměstnanci talentovaní a kvalitní, pak si je většinou zaměstnavatelé neumí udržet.

Kde je nejvyšší míra motivovanosti?

Lidí, kteří cítí, že jsou v práci potřeba, jsou motivování vykonávat svou práci pod nějakým zaměstnavatelem, je v Česku čím dál méně. Ovšem existují státy, kde je motivovanost na takové úrovni, že nikdo nemá potřebu dávat výpověď – jsou to zkrátka státy, které si zaměstnance umí udržet a umí je motivovat tak, aby na výpověď vlastně ani nemuseli pomyslet.

Svou vedoucí pozici má hlavně Latinská Amerika, kde je motivovaných až 71 procent zaměstnanců. Nejméně se však s motivovanými zaměstnanci setkáme právě v Evropě, kde je motivovanost těsně nad padesáti procenty (konkrétně se jedná o 56 procent).

Pokles nastal během posledních tří let

Jestli byste se ptali, kde se to v tom podnikání tak zvrtlo, tak je to asi průběh posledních tří let. Dříve jsme dohlíželi na to, aby zaměstnanec byl motivovaný, tedy spokojený, ale v poslední době dohlížíme hlavně na to, aby nám to podnikání šlo, aby byly vysoké zisky – už se tak moc nedíváme na to, jestli je nebo není zaměstnanec spokojený. Většinou taky pod tíhou nízké motivovanosti odchází ze zaměstnání, což si však v dnešní době nemůže zaměstnavatel dovolit (jelikož pracovní síly je málo), tudíž by se měl nad vyšší motivovaností opravdu zamyslet.