Japonská vrba: jak ji pěstovat

Patříte k milovníkům Japonska? Možná vám země učarovala natolik, že chcete mít alespoň její zlomek i na vaší zahradě. Anebo jste jen milovníky krásných, okrasných zahrad, kde se to nádhernými květinami a podobnými prvky jenom hemží. Ať už patříte do té či oné skupiny, japonská vrba může vaši zahradu posunout na zcela jiný level. Jak konkrétně ji pěstovat, abyste se radovali z její krásy? 

Rozkvetlý strom nebo krásný keř? 

Japonská vrba je jedním z nepřehlédnutelných prvků, který se vyjímá na nejedné české zahradě. Evidovat ji můžete hlavně počátkem léta. Dalo by se říct, že v mnoha lidech budí rozpor. Nejsou si totiž jistí tím, jestli vidí rozkvetlý strom nebo spíše krásný keř, který se zbarvuje do zelených, krémových či někdy až růžových tónů barev.  

Aby se i u vás této rostlině dařilo, je důležité najít to správné stanoviště. Japonské vrbě se daří nejlépe na slunci nebo v polostínu, vždycky ale musí mít chladnou, vlhkou půdu. Proto na její zalévání nezapomínejte.  

Jak pěstovat japonskou vrbu? 

Najít správné stanoviště, stejně tak nezapomínat na zalévání – to jsou jen dva body z celého seznamu či návodu na to, jak japonskou vrbu pěstovat. Klíčem k jejímu spokojenému životu je také její pravidelné stříhání, tedy tvarování.  

Abyste se těšili z jejího dokonalého tvaru, provádějte řez japonské vrby ideálně dvakrát až třikrát ročně. Odborníci doporučují přistupovat k tomuto kroku včasně z jara (konkrétně v únoru nebo březnu), dále pak během června/července čili v době vegetace, a nakonec v říjnu nebo listopadu, kdy se provádí takzvaný udržovací řez. 

Japonská vrba je mrazuvzdorná 

Čím vás tato okrasná rostlina potěší? Například tím, že je mrazuvzdorná, a to až do –34 stupňů Celsia. Je ale důležité, aby se dostatečně zalévala, v opačném případě může vymrznout.