Ideální výška parapetu: jak ji určit?

Při zařizování svého domova budete čelit mnoha problémům a dilematům. A jeden z nich se bude týkat i výšky parapetu. Stejně jako výška kuchyňské linky nebo umyvadla, i výška parapetu musí odpovídat normám, stejně tak požadavkům jednotlivých členů domácnosti. Nabízí se tedy otázka, jaká je ideální výška parapetu, se kterou budou prakticky všichni souhlasit?  

Parapet má v domácnosti důležitou funkci 

Není pochyb ani sporu o tom, že parapet je velice důležitou součástí každé domácnosti. Mluvíme o horizontálním prvku okna, který je zevnitř místnosti. Jeho úkol je jasný – zabraňuje kondenzaci na okně, také izoluje studený venkovní vzduch z teplého vnitřního prostoru, také stojí za přenosem tepla, které vytváří nejen příjemnou, ale také velice útulnou atmosféru.  

Pamatujte na normy 

Parapety musí v každé domácnosti odpovídat nejen požadavkům členů domácnosti, ale také normám. I když je třeba konstatovat, že neexistuje žádná přísná regulace, která by byla ze strany státu, ale několik norem, respektive požadavků SNiP existuje. Stanovuje hlavně velikosti radiátorů i to, jaká musí být standardní délka ohřívače.  

Normy pak doporučují i ideální výšku parapetu od podlahy nebo obecně v rodinném domě. Liší se to však i místnost od místnosti. Kupříkladu vzdálenost mezi baterií a podlahovou krytinou s hotovou povrchovou úpravou by měla být kolem 100 milimetrů, mezera mezi radiátorem a parapetem by pak měla být cca 80 milimetrů.  

Ať není příliš vysoko 

Při montování parapetu pamatujte na jedno, a sice ať není parapet příliš vysoko. Pamatovat se musí hlavně na bezpečnostní zásady čili platí i to, že je neinstalujte ani příliš nízko. Vždycky by měl být zachován příjemný pohled z oken. 

Výška parapetu se samozřejmě odráží i od velikosti oken. Prakticky žádné starosti budou mít ti, kteří zvolí velká okna. Ta mají tendenci opticky rozšiřovat prostor.