Jak na zazimování bylinek

Pěstujete doma bylinky? Pravděpodobně ano. Bylinky jsou v současné době nedílnou součástí domácností. Lidé je pěstují hlavně proto, že jídlům dodávají šmrnc a chuť, jiní pěstují bylinky pro jejich účinky na zdraví. Každá bylinka je jedinečná a každá tělu přináší krapet něco jiného. Pokud k vášnivým pěstitelům bylinek patříte, nejspíše se nyní ptáte, jak je zazimovat. Přece jen první mrazíky už dávno dorazily, možná však zatím máte bylinky ve svých sklenících, kde taková zima není. Aby vám neuhynuly, poradíme vám, jak na jejich zazimování.  

Bylinky nepatří ke květinám nebo rostlinám, které by vydržely jenom jeden rok či pár týdnů. Při dobré péči mohou vydržet i dlouhá léta, jen se tedy o ně musíte pořádně starat. A zazimování ke správné péči patří.  

Jak zazimovat bylinky, které pěstujeme na záhonu 

Pokud pěstujete bylinky v květináči, měli byste je rozdělit na odolné a na méně odolné druhy. Méně odolný je třeba rozmarýn, také vavřín nebo bazalka či aloisie. Méně odolné bylinky je dobré přesadit co nejdříve do květináře, který přeneseme do místnosti v domě, kde je zhruba deset až dvacet stupňů Celsia. Během zimy udržujeme bylinky při života tak, že je občas zalijeme. Pamatujte však na to, že zálivka má být přiměřená, rostliny zbytečně nepřelévejte.  

Samozřejmě to samé udělejte i s odolnějšími bylinkami. Méně odolné bylinky je však třeba zazimovat dříve, odolné nějakou chvíli na zahradě vydrží.  

Zazimovat bylinky lze i na zahradě 

Nemáte čas na přesazování bylinek? V tom případě zazimujte bylinky přímo na zahradě v záhonech, v nichž je pěstujete. I to lze. Tedy pokud máte nasazené bylinky, které jsou mrazuvzdorné. K takovým bylinkám patří například pažitka, petržel, také estragon, libeček nebo levandule, také meduňka nebo šalvěj.  

Tyto bylinky, které chcete zazimovat na zahradě, stačí, když je přikryjete mulčovací kůrou, která u nichž zadrží vlhkost a která zároveň ochrání rostliny před mrazy.