IT specialisté se stále hledají, ale lidé to dělat nechtějí

Nejen česká, ale také zahraniční ekonomika je na skvělé úrovni. Co se týče zahraničních, tedy konkrétně evropské zaměstnanosti, tak je na rekordním čísle. V České republice je nezaměstnanost nejnižší za posledních takřka dvacet let. Toto pojednává o jediném – sice je zaměstnáno rekordně mnoho lidí, pracovní místa se nemohou zaplnit, protože není kým. Společnosti jsou tak neustále zoufalé a doufají, že nějaká společnost krachne, aby se tak jejich pracovníci nahrnuli k nim.

V současné době se mnoho společností opravdu pere o každou kvalitní ruku zaměstnance. V poslední době se setkáváme s nedostatkem hlavně stavbařů, ale dělníci na stavbách jsou samozřejmě spíše sezonní záležitosti, tudíž tento problém bude na chvilku přesunut do ústraní. Ovšem co se týče takových IT specialistů, ti jsou opravu stále nedostatkové zboží – pokud je nějaký IT specialista dobrý, tak samozřejmě uteče do zahraničí. Kdo by tu přece zůstával, když se v zahraničí dostane mnohem lépe zaplaceno.

Lepší situace nebude ani v budoucnu

Je však nutné podotknout, že se bude nejspíš jednat o dlouhodobý problém. Přece jenom i přes aktuálně obrovskou poptávku firem po IT specialistech se studenti nehrnou do tohoto předmětu. Dokonce zájem o tento předmět klesá, což je pro budoucnost firem poměrně špatné. To, že se do oboru informační technologie děti nehrnou, většinou znamená, že buď nečtou a nemají páru o aktuální poptávce lidí (vždyť pokud jsou děti na střední školu, většinou se v patnácti opravdu nezajímají o to, jaká je aktuální sháňka po pracovnících), nebo je to z toho důvodu, že na informační technologii nemají hlavu – tento předmět si vyžaduje mít nějaké předpoklady.

IT specialisté a Česká republika

Co se týče oboru informační technologie, pak v České republice se nachází takových odborníků na tento předmět více jak 160 tisíc. Většinou se odborníci přes tento obor lákali už po maturitě, ovšem teď se asi nebude mít kdo lákat, protože tento obor se stává pro mladé lidi naprosto nepopulární.