Důvody, proč pokojové rostliny uvadají

Pokojové rostliny má doma určitě každý. Jsou to doplňky, bez nichž není domov domovem. Bohužel tento bytový doplněk může snadno uvadnout, pokud mu nedopřáváte tolik péče, kolik vyžaduje. Pokojové rostliny však uvadají i z toho důvodu, že se jim věnujete až moc. Otázkou tedy je, co je konkrétní příčinou jejich uvadání.

V současné době jsou populární zejména stálezelené rostliny, které se hodí do každé moderní domácnosti. Navíc jsou to rostliny, které nevyžadují takřka žádnou péči, tudíž je může pěstovat i naprostý začátečník. Mezi nejoblíbenější druhy se řadí dracena nebo monstera, avšak i tyto na první pohled nenáročné rostliny mohou uvadat. A to konkrétně v těchto třech případech:

1) Přelili jste je

Žádná květina nemá ráda, když ji přelijete. Pokojové rostliny sice vyžadují dostatečné zavlažování jako všechny ostatní rostliny, nicméně nic se nemá přehánět. Jestliže je rostlina přelitá, začnou jí žloutnout a vypadávat listy. Může se stát, že se v hlíně objeví plíseň, která nevěstí nic dobrého.

Této situaci můžete předcházet, a to tak, že při každém zalévání zkontrolujete hlínu, jestli je či není vlhká od posledního zavlažování.

2) Nevětráte

Jestli máte pokojovou rostlinu třeba na parapetu v ložnici, musíte jí dopřávat vzduch. V každé ložnici je po ránu zatuchlo. Málokdo však zápach v ložnici vyvětrá. Jestliže máte v ložnici nějakou rostlinu, větrat musíte, a to nejen ráno, ale i během dne, i když je venku zima. Květina potřebuje dostat trochu kyslíku, jinak rychlostí blesku uvadá.

3) Nemá dostatek sluníčka

Než si pořídíte květinu, něco si o ní přečtěte. Každá rostlina miluje něco jiného – některé rostliny zbožňují polostín, jiným nevadí úplný stín, další rostliny však milují sluníčko. Jestliže si pořídíte rostlinu, která vyžaduje sluneční paprsky, musíte jí je dopřát. Pokud je nedostává, může začít na sebe upozorňovat, a to tak, že viditelně uvadá.