Co dovádí lidi ke stěhování se?

Stěhování Praha, stěhování Brno, stěhování Ostrava – možná se vás něco z toho zrovna týká. Podle posledních průzkumů se lidé stěhují prakticky neustále. Statistiky ukazují na to, že Češi se stěhují minimálně čtyřikrát za život (v průměru). Zatímco někdo pendluje mezi městem a venkovem, jiní se uchylují buď do rušného města, nebo na klidnější venkov. Nyní lze dokonce říct, že se ke stěhování přistupuje více než kdy dřív. Možná za to může nový typ koronaviru, který snížil ceny nájemného a přilákal hromadu lidí na venkov.

Ať už za početnějším stěhováním stojí cokoliv, výhodnější ceny nájemného nebo nižší hypoteční sazby nejsou těmi jedinými důvody, proč se lidé stěhují. Důvodů můžeme mít daleko více. 

Touha osamostatnit se

Jedním z velmi častých důvodů, proč se lidé stěhují, je touha osamostatnit se a odejít od rodičů. Sice se najdou jedinci, kteří využívají takzvaného “mama hotelu” až do svého třicátého roku života, ale většina lidí touží po osamostatnění se. Obvykle si nachází svůj vlastní příbytek ve době mezi dvaceti až třiceti lety. Zprvu se stěhují s kamarádem nebo přítelkyní, postupně si pořizují vlastní bydlení na hypotéku. 

Chtějí založit rodinu

Dalším důvodem, proč se lidé touží odstěhovat nebo osamostatnit, je založení rodiny. Z tohoto důvodu přece nemohou žít u rodičů, stejně tak nemohou žít v malém bytě o velikosti 1+1. Potřebují prostor, proto se stěhují do většího, případně uvažují nad stavbou vlastního rodinného domu. 

Důchod

Možná se domníváte, že se stěhují jenom mladí lidé. Jenže to není úplně pravdou. Zájem o stěhování roste i u důchodců, kteří nechtějí své stáří strávit v obrovském domě, který by je spíše vyčerpával a bral jim energii. Místo toho chtějí žít v menším bytě, jehož úklid jim nezabere víc než pár minut a který je nebude ani tolik stát.