Zoologické zahrady se v Česku bouří proti pozdní možnosti otevřít

Koronavirová krize dostala doslova do kolen nejednoho člověka, nejeden podnik. Zatímco někteří mohou alespoň částečně pracovat z pohodlí domova, jiným je toto odepřeno. Zatímco se se ztrátami potýkají jak restauratéři, tak také muzea nebo podobné instituce, poměrně špatně jsou na tom i zoologické zahrady v České republice. Naštěstí jen hrstka z nich přistupuje k razantnímu opatření, a sice krmení zvířat jinými zvířaty. Hlavní výpadek příjmů, tedy vstupné, je totiž zoologickým zahradám odepřen. A ještě nějakou chvíli jim to bude odpíráno. V Česku se totiž mohou zoologické zahrady otevřít až pětadvacátého května, a to mluvíme jen o venkovních areálech.  

Mnohým zoologickým zahradám přijde tento termín naprosto směšný a zbytečně posunutý na pozdní dobu. Proto se rozhodlo celkem jedenáct českých zoologických zahrad protestovat, jelikož už nutně potřebují výrazný zdroj svých příjmů, a sice vstupné.  

Na zoo lze nahlížet jako na veřejný park 

Zmiňovaných jedenáct zoologických zahrad upozorňuje na to, že na ně lze přihlížet jako na veřejné parky. A jelikož je aktuálně období, během kterého výrazně roste návštěvnost, nechtějí o to zoologické zahrady přijít.  

Navíc také upozorňují na to, že jakožto zoologické zahrady mají pod svými křídly často ohrožené druhy, které balancují na prahu vyhubení. Jejich přežití aktuálně závisí na lidské péči, která však něco stojí stejně jako potrava a další věci potřebné pro jejich bezproblémový život.  

Jaké zoologické zahrady se rozhodly protestovat? 

Mezi jedenácti českými zoologickými zahradami se nachází například Zoologická zahrada Liberec, Zoologická zahrada Zlín, Dvůr Králové, také Zoologická zahrada Ostrava, Olomouc, Brno nebo například Zoologický zahrada Hluboká a Děčín. 

Svou prosbu nebo spíše protesty také směřují na Německo, kde dochází k otevírání zoologických zahrad už na počátku května, nečeká se tedy až na konec května. Jenom za poslední dva měsíce například královéhradecká zoologická zahrada přišla o deset milionů korun.