Třetina firem postrádá kvalifikované pracovníky

V současné době se můžeme pyšnit tím, že máme opravdu nízkou nezaměstnanost. Sice je to velký úspěch pro Českou republiku, ale na druhou stranu je to nemilá zpráva pro ty společnosti, které se bohužel neustále potýkají s volnými pracovními pozicemi, které nemají kým zaplnit. Dokonce až třetina firem postrádá kvalifikované pracovníky. Jaký odborník tedy chybí nejvíce?

V poslední době se setkáváme s tím, že mnoho společností zkouší buď přebrat zaměstnance od konkurence, nebo se snaží hledat pracovní sílu v zahraničí, nebo dokonce rekvalifikuje mnohé stávající pracovníky, protože zkrátka po zaměstnancích je opravdu nouze. Jenže do některých oborů se zaměstnanci jen tak lehce rekvalifikovat nemohou.

Po jakých odbornících je nejvíce nouze?

Kupodivu nejvíce chybí zdravotníci. Sice se v posledních letech zlepšila situace s nedostatkem zdravotních sestřiček, ovšem aktuálně chybí doktoři. Nechybí však jenom lékaři jako takoví, ale chybí rozhodně zubaři. Těch je opravdu málo – tedy těch dobrých zubařů.

V této zdravotnické profesi však očekávají hezké časy. Podle aktuálních průzkumů, které byly prováděny na mnoha zdravotnických školách, z nichž zanedlouho vyjde hned několik atestovaných doktorů, většina studentů touží zůstat právě tady v České republice – tedy nechce odcestovat do zahraničí. Což je pro české zdravotnictví ta nejlepší zpráva vůbec.

Mimo to je krize také o programátory jako takové. Jenže pokud je nějaký programátor dobrý, moc dobře ví, že si v době aktuální zaměstnanecké krize může diktovat podmínky. Pokud podmínkám firma nevyhoví, odcestuje za lepší prací do zahraničí.

Chybí však i dělníci!

Abychom si však nemysleli, že chybí jenom ti s vysokoškolským titulem nebo ti, kteří mají hlavu na počítače, je nutné zmínit, že chybí také i dělníci. Průmysl jako takový postrádá lidi hlavně na stavbách nebo v podobných oborech. Nejvíce ohrožené nedostatkem lidí je hlavně stavebnictví a také strojírenství.