Co jste možná nevěděli o Sibiři

Sice si dnes drtivá většina lidí vybírá dovolenou v exotických destinacích, ale co se v parném horkém létu raději osvěžit něčím mrazivým? Co třeba Sibiří? O Sibiři se moc nemluví, je to území ležící mezi Uranem a Verchojanským pohořím. Jedná se o historickou součást Ruska, jehož součástí je už od sedmnáctého století. Právě Sibiř zabírá většinu rozlohy Ruské federace. Často se Sibiř používá při vyhrožování, ve smyslu jako “Vyženu tě na Sibiř, nevděčníku!”. Pravdou ale je, že tato část světa je plná záhad a tajemství.  

Málokdo o Sibiři ví víc než to, co se mohou dočíst na internetu. Vybrali jsme pro vás proto několik zajímavostí, které váš pohled na Sibiř určitě trochu pozmění.  

To nejzajímavější o Sibiři 

  • Věděli jste, že na Sibiři se nachází diamantový důl, který je tak obrovský, že nad ním nemohou létat ani helikoptéry, a to kvůli bezpečnosti? 
  • Věděli jste, že na Sibiři byly objevené zachovalé pozůstatky mamuta, které podle všeho jsou staré až čtyřicet tisíc let? 
  • Věděli jste, že na Sibiř roku 1908 dopadl meteorit, který byl až tisíckrát silnější než atomová bomba, která spadla v Hirošimě? Odborníci pak tento dopad nazvali Tunguská událost.  
  • Věděli jste, že lidé na Sibiři konzumovali psychoaktivní houby, které na Sibiři rostou? Dělo se tak předtím, než se začal používat alkohol.  
  • Věděli jste, že na Sibiři žije etnická menšina, která má největší procento lidí se sytě zrzavými vlasy? 
  • Věděli jste, že děti na Sibiři se musí ve školkách venku polévat studenou vodou? Tímto způsobem se otužují a posilují tak imunitní systém, který je opravdu nutné v těchto podmínkách pravidelně podporovat.  
  • Věděli jste, že na Sibiři jsou silnice, podél které jsou kosti všech lidí, kteří zahynuli při práci právě na této silnici? Při jízdě z toho až mrazí, a to doslova.