Kolagen, základní stavební prvek těla i pleti 

Kolagen neboli životabudič, který zachovává naši krásu. Jde o hlavní bílkovinu v našem těle, nalezneme ho takřka všude, v kostech, střevech, svalech i chrupu. Naše tělo si jej každý den vytváří samo, problém ale nastává s naším věkem, kdy se produkce rapidně snižuje. Je tedy zapotřebí ho podporovat. Jelikož kolagen působí nejen na pleť ale také na naše zdraví.  

Kolagen, základní stavební prvek těla 

Jak bylo zmíněno výše, kolagen je bílkovina, kterou si produkuje tělo samo. Hlavní funkcí kolagenu je pojit buňky v celém těle a díky tomu mu dodávat pružnost a „mládí“. Věděli jste, že kolagen je ale vysoce závislí na vitamínu C? Právě tento antioxidant pomáhá našemu tělu vytvářet kolagen. Nalezneme ho v ovoci a zelenině. Doporučená dávka vitamínu C je 80-100 miligramů denně, můžete tak sníst polovinu červené papriky a vaše denní dávka je splněna.  

Kolagen a pleť  

Naše pleť je tvořena z 80 % právě kolagenem, který se spolu s elastinem stará o pružnost a hydrataci. Mezi dvacátým až třicátým rokem začínáme ztrácet 1 % kolagenu ročně, takže v osmdesáti letech produkujeme o 75 % méně kolagenu než ve dvaceti letech. Kolagen je ale také vysoce závislý na naší životosprávě. Zkuste se tak vyhnout kouření a špatné stravě. Nezapomínejte dodávat pleti pořádnou hydrataci a výživu pomocí krémů. Důležité je také připomenout SPF, chránící naši pleť před UV zářením, které podporuje rozpad kolagenu a tvorbu vrásek.  

Kde nalezneme kolagen? 

Je tedy logické, že pro zachování naší pružné pleti a pevných kostí musíme s postupem věku kolagen doplňovat. I když je možné ho doplnit potravinami, jako jsou nejrůznější vývary nebo ryby či maso, adekvátnější cestou je doplňovat ho pomocí doplňků stravy.