Jak vybrat sluneční brýle podle barvy skel 

Sluneční brýle jsou nedílnou součástí naší sbírky módních doplňků. Napadlo vás je však vybírat podle barvy skla? Ať už jezdíte na hory nebo dáváte přednost moři, vždy je nutné nebezpečnému sluníčku čelit kvalitní ochranou. A v případě slunečních brýlí platí, že na barvě skel opravdu záleží. Jakou barvu tedy zvolit? 

Tónování skel nepodceňujte 

Mylné je se domnívat, že sluneční brýle vybíráme jenom podle jejich vzhledu. Není tomu tak. Rozhodující je také tónování skel, ale samozřejmě i jejich UV filtr. Na horách se intenzita světla pohybuje až o osmdesát procent výš než jinde. Ostatně to prokázala i řada vědeckých studií, která ukázala, že horské sluníčko je skutečně nejen silnější, ale také nebezpečnější než to letní.  

Ať už vyrážíte na hory nebo jste se rozhodli vyrazit spíše do teplých krajin, při výběru skel se dívejte na zmiňované barvy skel. Pojďme si říct, co konkrétně znamenají a co by pro nás mělo být tedy důležitým parametrem.  

Do sněhu modrá nebo fialová 

Pokud jedete na hory, hledejte takové brýle, které mají buďto modrá, nebo fialová sklíčka. Takové brýle vám přijdou vhod například tehdy, kdy bude zataženo nebo kdy začne sněžit, případně padat mlha. Napomáhají redukovat oslnění a působí velmi stylově, ale to je, jak už víme, spíše věc druhá.  

Červená nebo růžová pro odpočinek očí 

Určitě jste slyšeli, že při červeném osvětlení si oči dokážou dokonale odpočinout. A je to skutečně tak. Červená nebo růžová sklíčka zaručují takzvané kontrastní vidění, kdy se snižuje napětí v očích a také filtruje nepříjemné modré světlo povzbuzující náš mozek. Pokud se však dostanete do mlhy nebo vyšší oblačnosti, příliš vám neposlouží.  

Zelená pro eliminace odlesků 

Pokud vám dělají problém odlesky (a to například i při jízdě autem během letního večera), budou pro vás ideální brýle se zelenými skly. Jejich úkolem je totiž eliminovat odlesky a snižovat jas. Podrží vás tedy na sjezdovce, ale také na běžkách nebo podpoří vaše vidění ve stínu.