Jedinečná plavba v Norsku: kam za ní? 

Když se řekne plavba lodí, hodně lidí si představí letní dovolenou, písčité pláže, pálící slunko a mořské vlny. Pojďme se ale spolu podívat na plavbu lodí, kde nic z toho neuvidíte, a přesto to bude jeden z nejkrásnějších zážitků. 

Kam na takovou plavbu? 

Na jihozápadě Norska je přístav Bergen. Z něj každý večer vyplouvá loď na jedenáctidenní plavbu. Cesta je dlouhá 4 500 km. Norsko samo o sobě přitahuje turisty svou nevšední krajinou. Ale pohled z proplouvající lodě na tuto krajinu je nepřekonatelný. Zajímavostí je, že tato loď vyplouvá po celý rok. I v zimě. Pobřeží Norska je totiž pod vlivem teplých vod Golfského proudu a teplého větru ze západu. Tak je podnebí v Norsku mírnější, než se předpokládá a vody u Norského pobřeží nezamrzávají. 

Čím je tato plavba jedinečná? 

Když nastoupíme na loď, pokračujeme podél pobřeží. Po cestě můžeme vidět ledovce, fjordy, zasněžené vrcholky, kouzelné usedlosti uprostřed zelených pastvin, útesy, ohromující vodopády, a dokonce i majestátní velryby. Pro cestující je i zážitek, když na některých místech mohou vystoupit a projít si přístav. Nebo taky mohou navštívit přímořské město, kde loď kotví. V takových místech můžeme obdivovat unikátní místní architekturu.  

Jedním z nejhezčích míst na cestě je Lofot. Kolem jeho území můžeme vidět krásné ostrůvky. Některé z nich vypadají jen jako vyčnívající skály z vody. Na Lofotách najdeme neskutečné množství ptáků, kteří se pyšní v hejnech. V této oblasti moře se nám ukazují i nádherní giganti mořských hlubin. Jejich vznešenost a majestátnost nás doslova uchvacuje. Takhle volně a blízko se pohybující velryby můžeme vidět jen na této úžasné plavbě v Norsku.  

Další nádherná scenérie se nám ukazuje na cestě v oblasti Nordkappu. Tam si můžeme udělat výlet na místo, kde vidíme vystupovat přímo ze Severního ledového oceánu kolmý 300 metrů vysoký skalní útes. Když loď dorazí do cíle, má jen vymezený čas na vyložení zboží. Někteří cestující plují zpět a jiní zůstávají v přístavu. 

Ať už tuto plavbu absolvujeme v zimě nebo v létě, vždy to stojí za to. Norská krajina, příroda a kultura, její tajemství a zákoutí nás nikdy nepřestanou fascinovat. Poznejme tedy i tuto část neuvěřitelné cesty a zažijme nepoznané.