Červená je výrazná až agresivní barva, která zvyšuje subjektivní teplotu v místnosti. Dávat byste měli pozor, pokud ji chcete využít na větší plochu. Tam se totiž hodí více červená s příměsí hnědé. Čistou červenou můžete použít do místností, ve kterých netrávíte tolik času (ložnice, kuchyně, obývací pokoj), jinak by vás mohla rušit. Červená dokáže v malém množství skvěle oživit prostor. Zkuste ji sladit třeba s bílou.
Barevný kruh
Míchání barev není žádná věda. Ve škole jste se pravděpodobně barvy míchat učili, ale už jste to zapomněli. Abyste si mohli namíchat i jinou než červenou, vysvětlíme si dělení barev a základy jejich míchání.
Barevný kruh si můžete představit jako takové hodiny, kdy každá hodina má jinou barvu. Na tomto kruhu můžeme vidět barvy základní (primární), druhotné (sekundární) a terciální. Primární barvy nelze namíchat z jiných barev, a naopak jejich smícháním vznikají barvy sekundární. Primární barvy jsou červená, modrá a žlutá. Mezi sekundární patří např. oranžová a zelená. Terciální barvy leží mezi barvami primárními a sekundárními a jsou to třeba červenofialová či zelenomodrá.
Základy míchání barev
Všechny barvy se míchají ze základních neboli primárních odstínů – červená, modrá, žlutá. K tónování užíváme bílou nebo černou.
- bílá + černá = šedá
- žlutá + modrá = zelená
- červená + modrá = fialová
- červená + žlutá = oranžová
- červená + žlutá + zelená = hnědá
- okr + červenohnědá + černá = khaki
Vínová
Vínovou smícháte tak, že k červené přidáte intenzivní zářivou modrou s kapkou zelené. Pokud byste ji chtěli ztmavit, docílíte toho přidáním kapky černé.
Vínovou však dokážete namíchat i bez modré. A to přidáním špetky černé do červené. Pokud červenou smícháte s hnědou, také dostaneme vínovou, ale v teplém zemitém odstínu.