Povoláním strojvedoucí? Zájem o tuto profesi roste

Pokud máte doma teenagera, zeptejte se ho někdy na to, co by od života očekával. Zajímejte se o to, co by vlastně v životě chtěl dělat. Mnoho rodičů se o své děti zajímá proto, že doufají, že budou chtít být doktorem nebo jiným odborníkem, který potřebuje vysokou. Dnes se totiž na vysokou řada lidí zrovna nehrne. Je však nutné zmínit, že místo vysoké školy vede rozhodně jiné povolání, a to strojvedoucí.

Dnes je svět profesí naprosto otevřený úplně všem. Lidé se mohou stát tím, čím se vždycky stát chtěli. Dokonce se i dívky mohou stát princeznami, pokud se nechají zaměstnat v zábavním parku. Mnoho mladých lidí se hned po střední škole zaměřuje na pobyt v zahraničí, jiní se dokonce pouští ihned do podnikání. Jiní však chtějí být strojvedoucím.

Zájem o post strojvedoucího stále roste

Je zvláštní, že o profesi strojvedoucího dlouho nikdo nezavadil, ale najednou o tuto pozici jeví zájem čím dál větší škála lidí. Je to poměrně zvláštní proto, že dnes se začínají vyvíjet hlavně takové vlaky, které budou naší budoucností – a jsou mimo jiné bez strojvedoucích. Ovšem ani tyto vlaky, které jsou schopné jízdy bez živého strojvůdce, nikoho neodrazují.

To, že zájem o tuto pozici neustále roste, ukazují hlavně zkoušky, které byly složeny během prvního pololetí. Složilo se totiž více jak tři sta deset zkoušek (konkrétně tři sta osmnáct zkoušek). Bohužel však polovina z nich byla neúspěšná, ale to nevadí – i tak je tento zájem opravdu zarážející a překvapující.

Jak se člověk stane strojvedoucím?

Pokud se i vy chcete stát strojvedoucím, pak je zapotřebí splnit hlavně teoretické zkoušky. To je však teprve první krok k tomu, abyste se takovým strojvedoucím museli stát. Potom musíte zvládnout jízdu na nějaké konkrétní lokomotivě, díky čemuž se projevují osvědčení pro vozidlo a také vaše znalost trati.

Až poté budete připuštěni ke konkrétnímu zaškolení. To však trvá devět dlouhých měsíců – tedy konkrétně u české největší společnosti, a to u Českých drah. Každoročně je zde však ve výcviku více jak dvě stě strojvedoucích. Letos se však toto číslo jistě zvýší.