Při zařizování dětského pokoje nejde jen o výběr vhodných barev, nábytku a tematických doplňků. Zejména pokoj pro malé děti by měl být tou nejbezpečnější místností v domě, kde si dítě bude moci hrát a pobíhat bez rizika úrazu. Protiskluzové prvky, zábrany na postel, záslepky do elektrických zásuvek a dveřní zarážky jsou samozřejmostí, ale co víc můžete pro bezpečí svého dítěte udělat?
Nebezpečná okna
Zdá se vám, že je okno příliš vysoko, aby pro malé batole představovalo nebezpečí? Nenechte se mýlit, malé děti jsou velmi vynalézavé. Rozhodně děti nikdy nenechávejte u otevřeného okna a zvažte pořízení uzamykatelných kliček.
Nábytek bez rizika
Nábytek musí být stabilní a v případě vyšších skříní i ukotvený ke zdi. Dřevěné části by měly být obroušené a nalakované, aby nehrozilo zadření třísky. Velké riziko představují jakékoliv skleněné části, tedy vitríny, lampy i lustry.
Bez ochrany rohů nábytku se neobejdete, ostré hrany se mohou ve vteřině postarat o velmi ošklivý úraz. Nebezpečí ale představují i klasické úchytky a madla, která vyčnívají z dvířek. Řešením je otevírání pomocí otvorů nebo zadlabané úchytky. Do dvířek instalujte také pojistky proti bolestivému skřípnutí prstů.
Klíč musí pryč
Odstraňte klíč ze dveří, jinak hrozí, že se rozverné dítko v pokoji zamkne a nebude vědět, jak znovu otevřít. Nebo v horším případě menší klíč spolkne. Klasické kování nahraďte zámky s pojistkou, které se používají třeba v koupelně, pokud ale dveře zamykat nepotřebujete, je lepší klíč prostě vyjmout a vrátit ho, až dítě povyroste.
Koberec může pálit
Koberec je pro malé děti zdánlivě bezpečný, protože tlumí pády, ovšem jen do doby, než se po něm sklouznou a způsobí si ošklivé popáleniny. Stává se to především u koberců s umělým vlasem. Pokud navíc koberec není natažený po celé podlaze, měl by být podlepený oboustrannou páskou. Koberec ale můžete klidně nahradit pěnovými podložkami.