Máte stříbrné doplňky? Prozradíme, jak je vyčistit

Stříbro je něco, co nikdy nevyjde z módy, o tom není pochyb. Pokud patříte k lidem, kteří chtějí vypadat krásně a chtějí mít na sobě ucelený outfit, doporučujeme si stříbrné doplňky pořídit. Dokonce se říká, že stříbro je stylovější než zlato, ale je to jen otázka názoru. Co má stříbro a zlato společné, je to, že se mohou ušpinit během používání. Nabízí se proto otázka, jak je případně vyčistit. Jelikož se zaměřujeme na stříbro, prozraďme si, jak vyčistit právě stříbrné doplňky.  

Stříbro má jednu nemilou vlastnost, a to tu, že po nějaké době zčerná. Pokud vám stříbro zčerná, není to proto, že je nekvalitní, jen dochází k oxidaci stříbra, které je na vzduchu. S touto vlastností však lze zatočit, a to správným čištěním.  

Sice existuje hromada přípravků, které stojí za vyzkoušení a které efektivně stříbro čistí, ale za vyzkoušení stojí i babské rady, které používaly už naše babičky a prababičky.  

Čistíme stříbro pomocí citronu a soli 

Pokud chcete rychle a efektivně vyčistit stříbro, doporučujeme to zkusit se solí a citronem. Do horké vody vymačkejte citron a k tomu přisypte zhruba tři polévkové lžíce soli. Do připraveného roztoku vhoďte šperk, nechte ho v něm chvilku odpočívat a poté šperk jen vysušte. Ideální jsou hadříky pro čištění skla, ale postačíte si s měkkou utěrkou.  

Čistíme stříbro pomocí kyselého mléka 

Už jste slyšeli o čištění skla pomocí kyselého mléka? Ne? I tato babská rada rozhodně stojí za vyzkoušení, potřebovat budete jen kyselé mléko a opět měkkou utěrku či speciální hadřík pro čištění skla. Je to všechno v celku jednoduché, jen namočíte stříbro do připraveného kyselého mléka zhruba na půl hodiny. Poté jen stříbro opláchnete teplou vodou a vysušíte zmíněnou měkkou utěrkou, respektive speciální utěrkou pro čištění stříbra.  

Čistíme stříbro pomocí kečupu 

Zčernalé stříbro lze také vyčistit s pomocí kečupu. Kečupem s pomocí houbičky potřete zčernalý stříbrný šperk a po deseti minutách šperk opláchněte.