Jak sladit a rozdělit obývací pokoj s ložnicí  

Každý by si přál ložnici oddělenou od obývacího pokoje. Ne každý k tomu má však prostor a někteří si proto musejí ustlat právě v obýváku. Jenže v něm také přijímáte návštěvy. Proto přichází otázka, jak prostor oddělit tak, aby lůžko nebylo na obtíž a aby se vám dostalo kvalitního spánku? My pro vás máme pár nápadů. 

Kam s postelí  

Jedním z řešeních může být rozkládací sedací souprava. Zde však volte takovou, jejíž součástí je matrace určená na spaní. Jinak byste si mohli zničit záda. I přesto, že rozkládací souprava může zprvu znít jako dobrý nápad, časem se vám začne stýskat po normálním lůžku. Kam ho ale umístit? Postel by měla být co nejdál od vchodu, jinak by měli příchozí pocit, že vstupují do ložnice. Vhodným místem pro lůžko je nika (výklenek), který pokud není součástí prostoru, je možné ho vytvořit.  

Použijte příčku 

Má-li místnost alespoň 20 m², můžete v ní postavit příčku, které prostor opticky oddělí. Výška stěny se odvíjí od možností a potřeb, ale rozhodně by neměla sahat až ke stropu. To proto, aby se do prostoru dostalo denní světlo. Horní plochu můžete využít jako odkládací prostor pro knihu, sklenici s vodou či lampičku. Do stěny můžete zabudovat police a vytvořit tak více úložného prostoru. 

Kromě klasické zděné příčky seženete na trhu také skleněnou. Její velkou výhodou je, že vám do spacího koutu propustí všechno denní světlo a zároveň pohlcuje hluk. Abyste nebyli vidět, když váš partner či partnerka sedí v obývacím pokoji, můžete příčku vybavit závěsem či žaluziemi.  

Když není místo na příčku 

Pokud v místnosti nemůžete vybudovat příčku se stěnou, můžete postel zastínit závěsem či paravánem. Obě možnosti budou estetickými prvky. Proto nezapomínejte, aby ladily se zbytkem interiéru.