Eiffelovka jako dominanta Paříže. Co jste o ocelové dámě nevěděli?

Když člověk touží po romantickém výletu, rozhodne se vyjet do Paříže, jelikož právě Paříž se hodnotí jako nejromantičtější město na světě. Pod zdejší ocelovou dámou, kterou také můžeme znát pod názvem “Eiffelova věž” si své “ano” řekne nejedna budoucí nevěsta, když si před ní její dlouholetý partner klekne a požádá ji o její ruku. Samozřejmě se sem nejezdí jenom za Eiffelovkou, ovšem Eiffelova věž je rozhodně dominantou Paříže, proto si o ní pojďme něco říct.  

Ať už jste ve Francii byli nebo se sem teprve chystáte, měli byste si něco málo zjistit předem. Není nad to být dobře informovaný. Až třeba půjdete nahoru na Eiffelovu věž, pak se vám níže uvedené zajímavosti automaticky vybaví v hlavě a budete tak moct okouzlit svou drahou polovičku, se kterou tam budete.  

Zajímavosti o Eiffelově věži 

  • Ocelová dáma mění barvy. Stává se tak jednou za sedm let a na novém nátěru pracuje skupina pětadvaceti natěračů, kteří ji natírají průměrně osmnáct dlouhých měsíců. Původně byla ocelová dáma Paříže červená, jednu dobu byla dokonce i okrově žlutá.  
  • Věděli jste, že během první světové války byl na Eiffelově věži umístěn vysílač, který měl zachycovat zprávy nepřítele z Berlína? Jedna zpráva dokonce byla zachycena a usvědčila tak orientální tanečnici Mata Hari, která byla špionkou.  
  • Věděli jste, že si musíte dát pozor na to, kdy Eiffelovu věž fotíte? Pokud zveřejníte fotografii osvícené Eiffelovky v noci, můžete dostat obrovskou pokutu. Dojde totiž k porušení autorských práv.  
  • Eiffelova věž není dominantou jenom Paříže, ale po jejím vzoru podobné stavby vzrostly i na jiných koutech světa. Například jednu z nejznámějších podob najdete i v Las Vegas nebo třeba v Tokiu.  
  • Věděli jste, že během druhé světové války byla Eiffelova věž téměř zničena? Na vrcholu věže nacisté umístili hákový kříž a Hitler ji v roce 1944 nařídil zbourat. Rozkaz však naštěstí nebyl splněn.