Co dělat s hyacinty po odkvětu?

Hyacinty patří ke krásným květinám, které si často pěstujeme nejen v interiéru v květináči, ale také si ho pěstujeme na skalkách vedle domu. V současné době jsou hyacinty k dostání v mnoha barevných provedeních, nejlépe jsou k sehnání hlavně během jara. Každý pěstitel hyacintů ví, že se jedná o cibuloviny, které dělají parádu i v zimním období. Obecně platí, že pokud hyacinty budete mít umístěné v chladnější místnosti nebo na chladnějším místě, výrazně tím prodloužíte jejich život. Ovšem i když se budete snažit jejich život prodlužovat, stejně jednoho dne odkvetou, to už je zkrátka jejich osud. Nabízí se proto otázka, co s nimi, až skutečně odkvetou? 

Bohužel se mezi námi najdou lidé, kteří odkvetený hyacint automaticky vyhodí a počkají si, až budou k dostání nové hyacinty, s nimiž po jejich odkvetení udělají totéž. Je to velká škoda, vyhodit hyacint, může vám totiž dělat radost opravdu dlouhá léta.  

Hyacinty s přibývajícím věkem začínají žloutnout. To je pro vás signál, že je třeba je přestat zalévat. Musí zaschnout a zatáhnout se. Počkejte tedy, až zaschnou a uschnou, potom samy odpadnou.  

A co s květenstvím? 

Během čekání na to, až listy samy uschnou, se můžete ptát na to, co s květenstvím. To můžete odstřihnout, ovšem listy nikdy neodstřihávejte. Ty pak samy z rostliny opadnou.  

Po takovém ošetření rostlinu uložte na suché a zároveň tmavé místo, začátkem podzimu je poté vysázejte do zahrady, která je pro ně ostatně nejvhodnějším místem k dalšímu životu.  

Když nemám zahradu 

Může se stát, že nejste majitelem zahrady. Co pak dělat? Doporučujeme je přesadit do jiné nádoby, která bude plná humózní, lehké a dobře propustné půdy. Během sezony ponechejte rostlinu na balkoně, ale ochraňte ji před sluníčkem.  

Pokud však budete hyacint sázet do květináče, neočekávejte, že vám hned další sezonu vykvete. Květináč květinu oslabuje, hlavně hned po zasazení.