Co s vánočním stromečkem? Nechat v květináči nebo raději zasadit?

Máte doma ještě vánoční stromeček? Určitě nejste jediní, vždyť vánoční stromeček mnohým v jejich domácnosti zůstává až do února nebo do svátku všech zamilovaných. Jestliže jste se však rozhodli se stromečkem konečně skoncovat, jelikož třeba opadává nebo vám už zavazí, určitě přemýšlíte, co s takovým stromečkem udělat – jestli ho nechat v květináči nebo jestli ho raději zasadit na zahradu či do lesa. Jak již bylo zmíněno, nejste jediní, kdo má ještě stromeček ve své domácnosti, a tak také nejste jediní, kdo si takovou otázku pokládá. Zeptali jsme se proto odborníků, co mají lidé mající ještě vánoční stromeček v takové situaci dělat.  

Podle odborníků byste stromeček měli dát co nejrychleji do chladu. V domácnosti by neměl stromeček v květináči být dlouhou dobu, je nutné ho dát co nejdříve po Štědrém dnu do chladnějších prostor. Je důležité ho také co nejdříve po Štědrém dni odstrojit.  

Odborníci také upozorňují majitele stromečků v květináči, aby stromečky před přenesením ven obalili novinami nebo hadry, aby nedošlo náhodou k promrznutí půdy. Je však třeba i pro přenesení stromečku ven stromeček zalévat, a to dle venkovní teploty – ideálně jednou za čtrnáct dní, ale je to velice individuální.  

Když se rozhodnete pro zasazení 

Pokud se rozhodnete stromeček zasadit, udělejte to na jaře, respektive v předjaří. V této době totiž dřevina začíná rašit, tudíž ho zasaďte hned po zahájení tohoto neodvratného procesu. Ideálně stromeček zasaďte na slunné místo, kde však zem nebude tak rychle vysychat jako jinde. Orientujte se také dle druhu stromu – například jedličky milují spíše vlhko, smrky jsou odolnější.  

Když se rozhodnete pro květináč 

Rozhodli jste se nechat si stromeček na příští rok? Je třeba ho na jaře přesadit. Půda, ve které stromeček sídlí nyní, už během jara nemá dostatek živin, a tak je přesazení opravdu neodvratné. Při přesazování zvolte především dostatečně velký květináč.