5+3 rady, jak se zbavit strachu z létání

strach z létání

I když je létání dnes už běžnou záležitostí, stále je mezi námi mnoho lidí, kteří do letadla nikdy neusedli. Důvodem mohou být finance, ale také strach. Překonejte ho a jednou provždy se ho zbavte. Uvidíte, že si létání zamilujete.

Teď se vám to možná zdá nemožné. Letadlo nemůžete ani vidět, natož si do něj sednout a vzletět. Možná se bojíte stísněného prostoru, možná je důvodem strachu to, že budete vysoko nad zemí a nemůžete během cesty vystoupit. Nebo se vám před očima promítají filmy o leteckých katastrofách?

Nebojte se. Létání je nejbezpečnějším druhem přepravy. Jen si to vezměte. Kolik lidí odbaví světová letiště během jednoho dne? Kolik lidí denně si zakoupí letenku?

Jak překonat strach z létání?

Přinášíme vám pár praktických a osvědčených rad, jak se strachem z létání jednou provždy skoncovat, nebo ho alespoň minimalizovat. Vyzkoušejte je!

Na cestu se dobře připravte

Nejde jen o to, že si sbalíte svá zavazadla. Popřemýšlejte, kde se váš strach z létání vzal. Častým důvodem (a to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti) je strach z neznámého.

Děti se bojí nástupu do nového kolektivu, dospělí při změně zaměstnání. Muži i ženy se dlouho rozmýšlí, zda mají vstoupit do manželství, pořídit si dítě. A s létáním je to stejné.

Nastudujte si tedy předem co nejvíc informací o létání. Zjistíte, že i když se jeden systém v letadle porouchá, stále jich tam je další řada, které ho zastoupí. A piloti absolvují náročné vzdělávací programy, aby uměli okamžitě zareagovat, situaci vyřešit a vás dopravit bezpečně na zem.

Nebojte se ani selhání motorů. Jsou jednodušší než ty v autě, a i když je stresující letět bez jednoho motoru, ostatní si s tím poradí. Každé letadlo má minimálně dva a krom toho – letadlo létá díky křídlům, ne díky motorům.

Let si naplánujte a rozdělte na části

Ať už letíte dvě hodiny, nebo jich bude třicet, na každou z nich si naplánujte nějakou činnost. Vezměte si s sebou knihu a přečtěte si ji, pusťte si hudbu, něco malého snězte.

Turbulence jsou normální

Ano, jsou nepříjemné a nepohodlné, musíte během nich být po celou dobu připoutaní, ani na WC nesmíte, ale nejsou nebezpečné. Letadlo je na ně připraveno a poradí si s nimi. Stejně tak pilot.

strach z létání

Věřte personálu

Piloti i letušky musí absolvovat náročné studium a splnit spoustu požadavků. Pravidelně se školí, prochází zdravotní prohlídkou. Jsou to profesionálové, kteří svou práci milují. Jinak by netrávili stovky hodin ve vzduchu, bez rodin.

Když se během letu budete něčeho bát, nebo budete něco potřebovat, nebojte se na někoho z palubní posádky obrátit. Rádi vám poradí a pomohou.

Létejte raději ve dne

Výhled do tmy není nic příjemného. O tom, že byste usnuli si taky asi můžete nechat zdát. Pokud to alespoň trochu jde, volte raději denní lety, ideálně ty přímé. Každá ušetřená minuta se počítá.

Můžete si vybrat sedadlo? Využijte toho!

Ne všude je let stejně klidný a příjemný. Je to jako v autě. Sezení v přední části letadla je příjemnější než úplně vzadu.

Náš tip: Nad křídlem nejsou tolik cítit pohyby letadla a krom toho neuvidíte moc dolů na zem.

Alkohol vám nepomůže, vsaďte na odpočinek, pitný režim a správnou stravu

Sice otupí vaše smysly a vy na strach snad zapomenete, ale ty následky. Lepší jsou žvýkačky nebo bonbony. Jejich převalování v ústech vás uklidní, navíc zmírní tlak v uších.

Důležitá je také vhodná strava a dodržení pitného režimu před letem. Někdo se snaží pít minimálně, aby nemusel běhat na toaletu. Věřte ale, že i kdybyste nepili vůbec, stejně na ní půjdete. Kromě toho je zavodnění organismu důležité. Nepodceňujte zdravotní rizika.

Dýchejte

Když pocítíte úzkost, zadržte na chvíli dech a pak se hluboce nadechněte a vydechněte. Celé to opakujte, dokud nepocítíte úlevu. Hluboké dýchání také můžete kombinovat se svalovými stahy – třeba se stahováním sedacích svalů.